Teknoloji ve Tasarım dersi İcatları

Teknoloji Tasarım İcatlarıTeknoloji Tasarım İcatları
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

Teknoloji ve Tasarım dersi 7. ve 8. sınıflarda ünitelerde inovasyon ve icat fikirleri tasarlanmakta ve yapılmaktadır. İcat fikirlerinin bazen maketi, bazı durumlarda mini ve aslında uygun prototipi yapılmaktadır. Şimdi burada gerçekleştirilen projelere ait birçoğunun yapılması kolay inovasyon ve icatlara yer vermeye çalışacağız.

Teknoloji ve Tasarım 7. ve 8. Sınıf İcatları

Sorun 1 🙁 Anahtarlıklar Çok Fonksiyonlu Olmaması Sorunu

Teknoloji Tasarım icat fikri olarak anahtarlıkları diğer ihtiyaçlarımıza da çözüm olacak şekilde geliştirilmesi, bir çok özelliği bir arada bulundurması çok işimize yarayacak, hayatımızı da kolaylaştıracaktır.

İcat Fikri  – Çözüm 1 🙂 MP3 çalarlı, Led Işıklı, Güneş İle Şarj olan Anahtarlık Projesi 

Anahtarlıklar küçük ürünlerdir. Buna uygun olarak müzik dinlemek için MP3 çalar, kapıyı açarken anahtar deliğini aydınlatmak ve fener olarak kullanmak için led aydınlatma ve  güneş pilleri ile şarj olabilecek şekilde tasarlanabilir.  İcat yapımı ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


Sorun 2 🙁 Okul Sıralarının Gelişmiş Olmaması

Okul sıralarında öğrenciler kalemlerini düşürmekte, eşyalarının kaybetmekteler. Ayrıca çantalar da çok yer kaplamaktadır. Bu soruna çözüm olarak, okul sıralarının gelişmiş, inovasyon yapılmış bir tasarımını yapabiliriz.

İcat Fikri  – Çözüm 2 🙂 Kalemlikli, Çekmeceli, Kilitli, Çanta Bölmeli Gelişmiş Okul Sırası

Okul sıralarını ihtiyacımıza çözüm olacak şekilde inovasyon yaparak gelişmiş modelini tasarlayalım. Bu tasarımda kalemlerin düşmemesi için kalemlik yerleri, kilitli çekmeceler, oturma yerinde de çanta bölümleri olsun.   İcat yapımı ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


Sorun 3:( Tuvalet ışığının açık unutulması

Evlerimizde aile üyelerinin  özellikle çocukların tuvaletin ışığının açık unutması sebebi ile elektrik israfı olmaktadır. Bu sorun genellikle tuvalet ışığının yanıp yanmadığının dışarıdan belli olmamasından kaynaklanmaktadır.

İcat Fikri Çözüm 3 🙂 Tuvalet Lambası için Işıklı Anahtar

Biz bu soruna çözüm olarak WC lambasının açık olduğunun dışarıdan da belli olması WC lambasının açan anahtara led ışık devresi monte etmeyi uygun gördük. Böylece anahtardaki ışık uyarıcı olacak ve genellikle kapatılacak unutulmayacaktır. Siz isterseniz bu çözümü geliştirebilir veya daha farklı bir çözüm bulabilirsiniz .   İcat yapımı ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


Sorun 4 🙁 Besin Zinciri Piramidi Yapalım Konulu Ödev

Fen bilgisi derslerinde öğretmenler tarafından Besin Zinciri Piramidi yapalım konulu ödev verilmektedir. Bunu eldeki imkanlarla nasıl yapacağımızı bulalım

Çözüm 4 🙂 Kartonlar ile Besin Zinciri Piramidi Yapımı

Teknoloji Tasarım dersi  aslında karşılaştığımız sorunlara çözüm bulan bireyler olmamızı hedeflemektedir. Sonuçta size verilen böyle bir ödevi kendi malzeme ve yöntemlerinizle çözüme ulaştırıp yapmanızda bir buluştur. Besin zinciri piramidi yapımı ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

error: İçerik korunmaktadır !!