Tuvalet Lambası için Led Işıklı Anahtar

Led Işıklı WC lambası AnahtarıLed Işıklı WC lambası Anahtarı
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

WC-tuvalet kapılarında malum cam yoktur. Dolayısı ile ışıkta gözükmez. Biraz kapı altından gözükse bile, gözün çok altından kaldığından genelde fark edilmez ve ışık açık unutulabilir. Elektrik israfına sebep olan bu sorunun çözümü için geliştirdiğimiz icat fikrimiz

Sorun 3:( Tuvalet ışığının kapıda gözükmemesi ve açık unutulması

Evlerde tuvaletlerin ışıkları çıkanlar tarafından açık unutulmakta ve elektrik israfına sebep olmaktadır.  Ayrıca tuvalette birinin olduğunun olup olmadığı belli olmadığı için bu durumda sıkıntı olabilmektedir.

Çözüm 3 🙂 Tuvalet Lambası için Işıklı Anahtar

Tuvaletlerin kapılarından içeride ışığın açık olup olmadığı gözükmemektedir. Bunun için tuvaletten çıkan biri ışığı açık unuttuğunda maalesef elektrik israfına sebep olmaktadır. Buna çözüm olarak hareket dedektörlü ampuller düşünülebilir. Yalnız bu lambaların ikide bir kapanması dezavantajlı ve istenmeyen bir durumdur.  Bunun yerine tuvaletteki lambayı açan anahtar led ışıklı olabilir.

Güvenlik Önlemi : Güvenlik önlemi olarak icat fikrinizi kendiniz değil, bir elektrikçi veya bilen birisi ile birlikte yapınız. Anahtarda yüksek elektrik (220volt) olduğu için çok tehlikelidir. İşlemler sırasında elektrik kesilmelidir.

Malzemeler: Anahtar, Led ışık devresi, ışık geçiren plastik parça, matkap, lehim teli ve havyası, silikon, tornavida vb.

Yapılışı : Bir elektrikçi veya bilen birisi ile yapınız. Öncelikle elektriği tamamen kesiniz. Anahtarı bulunduğu yerden sökünüz. Led ışıklı elektrik devresinin montajını anahtara yapınız. Anahtarda ledin konumunu ayarlayınız.  Kırmız ledin ışığının gözükmesi için anahtarda üst kısımda küçük bir delik açınız ve burayı da şeffaf geçirgen mika gibi plastik bir parça ile kapatınız.  Led devresini anahtara monte edildikten sonra, anahtarı tekrar bulunduğu yere vidalayınız. Sonra elektrik elektrikleri açıp test ediniz.

Anahtara yerleştirilen göz bir led ışık düzeneği ile, lamba yakıldığında anahtardaki kırmızı led ışıkta yanar.  Bu sayede genelde WC den sonra lavabo önüne gelen kişi de anahtarda ki led ışık gözüne takılıp uyarıcı bir etki vereceği için anahtarı kapatacaktır. Unutulma sorunu çok çok azalacak elektrik israfı önlenecektir.  Ledli elektrik devresi olarak ledli gece lambalarının devreleri, anahtar içerisine montaj yapılabilir. Anahtara basıldığı zaman lambayı yakarken, led ışığında yanacağı şekilde devre montajı yapılmalıdır. Böylece anahtar kapanınca, WC deki ışık sönerken led ışıkta sönecektir.

error: İçerik korunmaktadır !!