Güneş ile şarj olan MP3 çalarlı ve ışıklı Anahtarlık

MP3 çalarlı, Led Işıklı, Güneş İle Şarj olan AnahtarlıkMP3 çalarlı, Led Işıklı, Güneş İle Şarj olan Anahtarlık
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

Anahtarlıklar hala yaygın olarak kullandığımız ürünlerdir. Bu ürünleri inovasyon fikri ile geliştirerek, teknoloji tasarım dersi için icat fikri olarak gerçekleştirebiliriz.

Sorun 1 🙁 Anahtarlıklar Çok Fonksiyonlu Olmaması Sorunu

Anahtarlık olarak kullanacağımız ürünler sonuç olarak fazla yer kaplamayan küçük ürünlerdir. Bu ürünleri  farklı ihtiyaçlarımızı da karşılayacak şekilde geliştirebiliriz.  Teknoloji Tasarım icat fikri olarak bu ürünlerin, bir kaç özelliği ve işlevi bir arada bulundurması çok işimize yarayacaktır. Burada ekleyeceğimiz özelliklerin, anahtarlık boyutunu açmayacak olan fikirlerden belirlenmesi için beyin fırtınası yapalım.

İcat Fikri  – Çözüm 1 🙂 MP3 çalarlı, Led Işıklı, Güneş İle Şarj olan Anahtarlık Projesi 

Bayin fırtınası için kendimize icat fikrimiz ile ilgili sorular soralım, cevaplar arayalım.

  • Anahtarlığa sığabilecek ek olarak içine sığdırabileceğimiz özellikler ne olabilir?  Düşüncelerimiz sonucunda MP3 çalarlarında anahtarlık boyutunda küçük ürünler olduğunu fark ettik. Sonuçta mp3 çalarlar da yanımızda taşıyıp müzik dinlemek için kullanabileceğimiz bir ürün.  Bu fikri uygun gördük.
  • Anahtarlıkta MP3 çalara ek olarak başka hangi özellik olabilir? Mercek led ışıklandırma ile küçük bir fener özelliği olabilir diye düşündük. Sonuçta bazen karanlıkta anahtar deliğini aydınlatmak için, bazı zamanlarda ise küçük bir alana ışık tutmak gerekli oluyor. Anahtarlığın MP3 çalar özelliğine ek olarak, led fener eklemeye de karar veriyoruz.
  • MP3 çalarlı, led ışıklı anahtarlık icat fikrimizin elektrik ihtiyacını nasıl karşılayacağız? Elektrik için ilk aklımıza gelen fikir piller oluyor. Yalnız piller çabuk bitiyor. Bunun içinde güneş pilleri ile şarj etmenin daha uygun olacağını düşündük.
  • Genel olarak ortaya çıkan teknoloji tasarım icat fikrimizi gerçekleştirirken hangi malzeme ve araç gereçlere ihtiyaç duyacağız? Anahtarlık olarak kullanabileceğimiz bir atık malzeme veya plastik bir kutu. Güneş pilleri, küçük bir mp3 çalar ve şarj pili veya batarya.. Bu malzemeleri birleştirmek ve projeyi gerçekleştirmek içinde, lehim teli, kablo, kalem havya, silikon tabancası, matkap, tornavida, pense, keski, yapıştırıcı vb.. 
  • İcat fikrimizin Taslak Çizimlerini ve son çizimini yapalım. İcat fikrimizi, kullanacağımız malzemeleri ve güvenlik özelliklerini de ele alarak kara kalemle taslak çizimlerini yapalım.. Bu çizimleri başkalarının da anlayacağı hale gelinceye kadar geliştirelim. Renklendirelim.  Gerekirse bilgisayarda çizim programlarını kullanalım.
  • Yapım – Uygulama ve Test Etme : İcat fikrimizi, çizimimize uygun olarak, malzeme ve araç gereçlerimizle, güvelik önlemlerini alarak yapalım.  İcat fikrimizi yaptıktan test edelim. Eksiklerini gidererek son haline getirelim.
  • Tanıtım ve Pazarlama : MP3 çalarlı led ışıklı  güneş ile şarj olan Anahtarlık icadımızı tamamladıktan sonra, marka ismi, bulalım.  Logo-amblem tasarımı yapalım. Slogan bulalım. Tanıtım için afiş, broşür ve reklam videosu hazırlayalım. Pazarlama teknikleri kullanarak satış sürecini başlatalım. 
error: İçerik korunmaktadır !!