Zaman Ayarlı Yumurta Pişirme Makinesi

zamana ayarlı yumurta pişirme makinesizamana ayarlı yumurta pişirme makinesi
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

 Sorun 🙁 Sabahları yumurtanın hazır olmaması sorunu :

Sabahları aile üyeleri işe ve okula erkenden gitmektedir. Sabah iyi bir kahvaltı yapılması işe ve okula enerjik bir başlangıç, ayrıca sağlık içinde oldukça önemlidir. Kahvaltılarda süte ek olarak sağlıklı bir kahvaltı için haşlamış bir yumurtanın olması okula giden öğrenciler ve biz yetişkinler için çok önemlidir.  Teknoloji Tasarım buluş fikirleri için, hayatımızdaki sorunlardan yola çıkarak onlara çözümler aramak gerekir.  Bunun için sabahları kalktığımızda yumurtaların haşlanmış olmasını sağlayacak bir çözüm bize zaman kazandıracaktır. Bazen bir sorunun farklı çözümleri, icatları olabilir. Bu çözümlerin birbirlerine göre artı ve eksi yönleri olabilir.  Kimisi ekonomik olur kimisi pahalı gibi. 

Teknoloji Tasarım Proje fikri olabilecek çözüm önerilerini yazabiliriz. Bunlardan, uygulanabilirlik açısından en uygun olanı seçeriz. Biz şimdi belirlediğimiz çözüm fikrimizi yazalım. Sizler bu fikri geliştirerek değiştirerek kullanabilirsiniz. Sonuçta bir soruna farklı çözümler bulmak, olan bir çözüm fikrini değiştirip-geliştirmekte yeni buluş fikirlerindendir..

Çözüm 🙂 Zaman Ayarlı Yumurta Haşlama  Makinası

Dikkat: Güvenlik Önlemi: Bu proje fikrinde 220volt ile çalışan yüksek gerilimli (Elektrik çarpması – ölümcül  tehlike) aletler kullanıldığı için kesinlikle montaj ve uygulama aşamasında, profesyonel bir elektrikçiden destek alınız. Projenin montaj, yalıtım ve testleri elektrikçi tarafından yapılsın tehlikeden arındırılmış, yalıtımlı ve güvenli bir şekilde teslim alınız. )

Elektrikli yumurta haşlama makinamıza ek olarak internetten temin edebileceğimiz bir zamanlayıcı bizim için gereklidir.

Bunun için bize internetten temin edebileceğimiz 220volt elektrik fişini kontrol eden bir zamanlayıcıya ihtiyaç vardır. Bu zamanlayıcıyı, yumurta haşlama makinasının elektrik girişine montaj yaparak kullanabiliriz. Böylece akşam yumurtalarını, suyunu koyup hazırladıktan ve zaman ayarını yaptıktan sonra sabah istediğiniz saatte haşlanmış yumurtalarınız hazır olacaktır. Zamanlayıcıyı örneğin sabah 6.40 ve 7.0 arası yarım saat   gibi bir sürede fişe elektrik akımının geçişine izin verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece otomatik olarak yumurta pişirme makinası da kapanacaktır. 

Bu  fikir ile yumurta pişirme makinalarına inovasyon yapılarak geliştirilebilir. Seri üretimle satışı olabilir ki zamanla muhtemelen olacaktır.

error: İçerik korunmaktadır !!