Banyo Su Tasarruf Projesi

Banyo Su Tasarrufu Teknoloji Tasarım ProjesiBanyo Su Tasarrufu Teknoloji Tasarım Projesi
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

Merkezi yada Bireysel doğalgaz ısıtma sistemli evlerde banyolarda çok su israfı yapılmaktadır.  Aynı zamanda doğalgaz ısıtma israfı da olmaktadır. Bu soruna çözüm bulunması ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

Sorun 2 🙁 Banyo yaparken çok su ve doğalgaz israf edilmesi

Doğalgaz ısıtması olan evlerde, banyo yaparken soğuk su ısınıncaya kadar boş yere akmaktadır. Ayrıca banyo da örneğin sabunlanma sırasında, suyun soğumaması için açık kalması sebebi ile, kullanılmayan su ve suyu ısıtmak için kullanılan doğalgaz ı tüketimi de israfa sebep olmaktadır. Böyle bir durumda bir kovaya; ilk başta akan soğuk su, sonradan gelen sıcak su karıştırılarak doldurulup kullanılabilir. Yalnız böyle bir durumda da suyun duş başlığından akmaması banyo yapma işini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle de kolay olan tercih edilmekte ve su ile doğalgaz israf edilmektedir. Öyle bir şey yapalım ki ilk akan soğuk su boşa gitmesin. Suyu kapattığımızda ve açtığımızda tekrar tekrar soğumasın. Bu konuya çözüm olabilecek, teknoloji Tasarım dersi ve gerçek hayatta kullanılabilecek bir proje fikri bulalım.

Çözüm 2 🙂 Banyoda Su Tasarruf Sistemi – Teknoloji Tasarım Projesi

Banyo üstünde dereceli, şamandıralı su kovası-deposu: Banyodaki sıcak ve soğuk suyun duş başlığına giden hortumundan duş başlığı çıkartılır. Yukarıya büyük su kovasının sabit durmasını sağlayacak sağlam bir düzenek hazırlanır. Su sıcaklığını göstermesi için üzerine derece monte edilen su kovasının bir girişine, duş başlığına giden sıcak-soğuk su hortumu monte edilir. İlk başta soğuk su dolmaya başlayacak, sonra sıcak su akacak. Karışım sonucunda suyun sıcaklığını dereceye bakarak ayarlayabiliriz. Kova içerisine, su dolduğunda suyu kesecek bir şamandıra eklersek suyun taşmasını önleriz. Kova dolduktan sonra sıcak su girişindeki musluk kapatılır. Çünkü şamandıra olduğu için açık bırakırsak her su kullanımında eksilen suyu tamamlamak için tekrar su girişi olacak bu da suyun soğuk olmasına, iki de bir kombinin doğalgaz ısıtma sisteminin açılmasına sebep olacaktır. Yani kova dolunca kullanılarak bitinceye kadar giriş musluğu kapatılmalıdır. Su kovasındaki sıcak su, bir hortumla duş başlığına verilebilir. su kovası yukarı da olduğu için su yeterli bir basınçla akacaktır. Bu sistemde duş başlığına kovadan gelen sıcak suyu, hızlı aç kapa musluk ile kullanmadığımızda kolayca kapatabilir ihtiyaç olduğunda kolayca açabiliriz. Bu sistemle ciddi bir su ve doğalgaz tasarrufu sağlanacaktır. Bu sistemdeki sıcak su lavabolara da verilebilir.