7. sınıf Mimari Tasarım Sunumu

7. sınıf mimari tasarım sunumu7. sınıf mimari tasarım sunumu
Teknoloji Tasarım | Teknoloji Tasarım Dersi | Videolar Projeler Dokümanlar

Dünya da insanlığın barınma ihtiyacı ile başlayan ve sonrasında başka bir çok amaçlara uygun yapılar inşa edilmiştir. Bu yapıların yapısal farklılıklarını etkileyen, kullanım amaçları, çevre şartları, kültürel değerler, coğrafi özellikler gibi bir çok faktör vardır.  7. sınıf Teknoloji ve Tasarım dersi “Mimari Tasarım” ünitesinde öğrenciler mimari tasarımı etkileyen özellikleri dikkate olarak çizim ve maket tasarlar. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sunumu izleyebilirsiniz.

7.C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN

🎬 7.C. 1. Mimari Tasarım Sunumu için Tıklayınız

Öğrencilerin, mimari tasarım eyleminin barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma süreci olduğunu öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.

7. C. 1. 1. İşlevsel farklılıkların mimari tasarımda yapısal farklılıklara yol açtığını söyler.

Farklı bina tasarımları için (sinema salonu, konferans salonu, mahkeme salonu, müze, tiyatro, spor salonu, cami vb.) farklı mekân tasarımları üzerinde durulur.

7. C. 1. 2. Yakın çevresindeki mimari yapıları işlevsel farklılıklarına göre karşılaştırır.

Okul, hastane, müze, konut, kervansaray, kümbet, saray vb. mekânlar fiziksel özellikleri (aydınlatma, renk, doku, fiziksel ölçüler vb.) açısından analiz edilir.

7. C. 1. 3. Mimari yapılarla hayat biçimi arasındaki ilişkiyi açıklar.

Kırsal ve kentsel mimari örnekler üzerinde durulur. Farklı coğrafi şartlardaki hayat biçimleri ile kullanılan mimari tasarımlar için Safranbolu evleri, Kapadokya evleri, Beypazarı evleri, Harran evleri, Eğin mimarisi, iglular, pagodalar gibi yapılar üzerinde durulur.

7. C. 1. 4. Yaşamak istediği konutu farklı coğrafi alan ve şartlara uygun olarak tasarlar.

Ormanlık bölge, dağlık bölge, çöl, kutup gibi farklı coğrafi/iklim koşullarına ve kişisel ihtiyaçlara uygun bir konut tasarlanarak sunulması sağlanır. Tasarımlar çizim veya maket ile gösterilir.

 
Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürler…

error: İçerik korunmaktadır !!